8 Temel Tuğla

8 Temel Tuğla Görsel Açıklama

 8 Temel Tuğla. Bir önceki yazımızda”Kumar Çeşitleri ve Pislikleri”ni işlemiştik. Bugünse bir eğitim makalesini sizler için yazıyorum.

8 temel tuğla eğitimini başka kişilerden, kitaplardan, portallardan ve eğitim araçlarından derleyip size yazı üstünde anlatmak istedim. Bu eğitim network marketing (ağ pazarlama) işi için özet bilgiler içerir. (Eğer bu tarz bir işle uğraşmıyorsanız eğitimden kendi işinize uyarlamak şartıyla yine faydalanabilirsiniz). Bu 8 Temel Tuğla adımını iyi öğrenip uyguladıktan sonra işinizde başarmak sizin için daha kolay bir hal alacaktır.

Hepimiz bir şeyler biliyor ve gün geçtikçe daha da fazlasını öğreniyoruz. Ama iş öğrenilen bilgileri uygulamaya dökmeye geldiğinde maalesef başarılı olamaya biliyoruz. Bunun en önemli sebebi fazlasıyla istememek ve yola hedefsiz çıkmak. Unutmamalıyız ki hayatımızda yapmak istediklerimiz için hala yeteri kadar zaman var.

1-)8 Temel Tuğla ve HAYAL

Hepimizin hayatta yapmak istediği bir şey, gitmek istediği bir mekân, almak istediği bir ürün ve olmak istediği birileri vardır. Ve bunların günlerce, haftalarca, aylarca (bazılarını yıllarca) hayalini kurarız. Ama kimi zaman öyle hayaller vardır ki bizi bizden alır ve yaşama sebebimiz o olur. Kimimiz bir araba , kimimiz çok para ve ”lüks yaşam”, kimimiz güzel olmayı ya da yakışıklı olmayı ister ve hayalini kurar.

Hayaller rutin hayatımızda olduğu gibi iş hayatımızla da ilgili olabilir. Kimimizin öyle hayali vardır ki onu gerçekleştirmek uğruna 200 hayır alsak bile ağımızı büyütmek için çaba gösterir ya da özel sektörde çalışıyorsak bir üst pozisyonunda olmak için daha fazla gayret gösteririz.

Yani kısaca hayal hayatımız boyunca gerçekten istediğimiz şeylerdir.

Bizler girişimciyiz ve her gün değişimi sağlamak için heyecanla uyanırız. Hayal edilen umutlar sayesinde hayata sıkı sıkı bağlanır ve böylece içimizde yaşama sevinci yaratırız. Umudumuz olduğunda neden yaşadığımızın, neyi amaçladığımızın bilincinde olarak yaşarız. Nasıl kuşlar uçmak için kanatlarına ihtiyaç duyuyorlar ise bizler de kuş misali yaşayıp hayattan zevk alabilmek için umuda ihtiyaç duyarız.

2-)TAAHHÜT

Hangi işi yapıyorsak yapalım, ister network, ister ticaret, ister yatırım, ister aktif gelir gerektiren işler olsun. Her zaman bu işi ciddi bir şekilde yapacağımıza inanıyorsak 8 temel Tuğla nın 2. adımı: taahhüttür. Mesela kendimize bir kitap yazmaya bağlı kalmaya taahhüt verdiğimizde bu işten yılmamalıyız. ”Bu ay ki işimde %100 kota yapmalıyım ve kendime söz veriyorum”, ”Artık sigarayı bırakmak istiyorum ve bunu yapacağım!” gibi taahhütler de olabilir.

Burada kendimize bir söz vermemiz gerekecektir. Asla unutmamalıyız ki inanmadığımız bir işi başkasına inandıramayız. Dolayısıyla bize veya başkasına bunun sözünü vermemiz gerekir. Yapmak istediklerimizi gerçekleştirmenin bir yolu da budur. Taahhüt: %100 bağlı kalmak!

3-)LİSTE

Hepimiz sevdiğimiz bir filmi arkadaşlarımıza tavsiye ederiz öyle değil mi? ‘’Bak Sinan bu filme git çok güzel’’, ya da ” Buluşacaksak şu kafede buluşalım”, ”Ayfer cim … e gitmeni tavsiye ederim” gibi. Ama hiçbir zaman o sinemanın sahibi ya da kafenin yöneticisi arkadaşımızı getirdiğimiz için bizi ödüllendirmez. Fakat ağ pazarlama sektöründe tavsiye ettiğimiz ürünü bizim referansımızla alan birisi hem kendisine hemde bizlere fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla köşedeki manav Ahmet abiden tutun, ilköğretim arkadaşımıza kadar bizi tanıyan herkesi barındıran 150 kişilik bir isim listesi oluşturup onlarla olan ilişkimize göre bunu sıcak, ılık, soğuk olarak değerlendirmemiz hayati bir öneme sahip. Daha sonra onlarla iletişime geçerek onlara bu işin ne kadar iyi bir iş modeli olduğunu anlatabiliriz. Benim çevremde bu kadar insan yok demeyelim çünkü bilimsel olarak 20 yaşında ki bir insanın çevresinde tanıdığı 150 kişi olmaması için mağarada yaşaması gerekiyor 🙂

Ben denedim ve 287 kişi yazabildim.

4-)DAVET SANATI

Dedik ya tanıdıklarımıza anlatmamız gerekiyor. Tam bu sırada listemizi yaptık. Şimdi sırada bir davet şeklinde buluşma gerçekleştirmek gerekiyor . Bazen ”Davet kısmını ya güzel yapamazsak?” düşüncesine kapılabiliriz. Bu durumda kötü düşüncelerden arınarak davetimizi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Davet ederken işle alakalı bilgi vermeyip asla sunum kısmına geçmemeliyiz. Bu durum işin kalitesini ve bizim işe olan saygımızı kötü gösterebilir.  Bu yüzden daveti bir sanat olarak bilip kendimizi bu yönde geliştirmemiz gerekir. Ayrıca sürekli yeni tanıştığımız kişilerin de telefonunu not etmeyi unutmamalıyız. Ve her zaman dışarı çıktığımızda network radarını açık tutmalıyız.

5-)SUNUM YAPMAK

Arkadaşımızla görüştük diyelim. Sırada sunum yapmak var. Ona işimizi güzelce anlatırsak ve oda bu işe kaygısız kalmazsa onu bu işten alıkoyacak tek şey başkalarının aklını çelmesidir ki 6.Tuğla birazdan tam bu kısımda devreye girecek. Sunum yaparken sunumun sade, özet ve akıcı olmasına dikkat etmeliyiz. Her zaman kısa sunumlar çok daha akılda kalıcı ve ikna edici olacaktır. Karmaşık, içinden bizim bile çıkamadığımız ve terimsel ifadeleri içeren sunumlar karşımızdakilere itici gelebilir. İkna konusunda da asla aklımızdan çıkarmayalım ki karşımızdakini ikna edecek kişi bizden çok kendisidir. Sonuçta herkes hayatında belirli kararlar vermek için özgür düşünceye sahip. Sunum yaparken yaptığımız işin ne kadar güzel bir iş olduğunu biz bilsek de karşı taraftakinin bilmeyebileceğini asla unutmamalıyız. Belki ona göre bir iş değil. Olamaz mı? Bu yüzden bazen ısrarcı olmalı bazende olmamalıyız.

6-)TAKİP

Bazıları biz sunum yaptığımızda evet ya da hayır demeyeceklerdir. Ve bu onların düşünmesi gerektiğini belirtir. 6. Tuğla burada devreye girer. Onlar eve gittiği zaman ise akıllarında bazı soru işaretleri belirir. Sunum yaptıklarımız bizim yanımızda kendilerini konuya hâkim ve güvende hissederken eve gidince konuyla ilgili bilgisiz insanların dolduruşuna gelebilir, akıllarında problemler doğurabilirler. Bu problemlerden bazıları; ”Acaba bu işin başındakiler dolandırıcı mı?”, ”Bu iş Yasal mı?”, ”Bu iş yürür mü?” gibi cevaplarını asla bulamayacakları kurgu laflarıdır. Bende bunları yaşadım ve nasıl düşündüklerini gayet iyi biliyorum 🙂 Tam bu kısımda bizi bir daha arayamayabilirler.

Bu yüzden yapmamız gereken 48 saat içinde onları tekrar arayıp iş ile ilgili bilgilerini almak olacaktır. Altın kural: Network Marketing duygusal bir iş değildir. Evet ya da hayır. Biri yapar, biri yapmaz bu iş bu kadar. Sunum yaptığımız kişiden olumsuz bir cevap da alabiliriz önemli olan onu listeden çıkarmamamızdır.

Belli mi olur?  Belki de bir gün kahve içerken işlerin nasıl gittiğini sorar. Aldığı cevapla birlikte kendisi de dahil olmak isteyebilir.

7-)DANIŞMAK

Her zaman işimizle alakalı yüksek donanıma sahip olmamız ve bunun için sormayı (yani bir üstümüze danışmayı) ihmal etmememiz gerekmektedir.  Birşeyi ne kadar iyi bilirsek bilelim, kendimizden daha iyi bilen bulunur. Onun için, bir işe başlamadan önce, o iş üzerindeki geniş bilgi için herkesçe kabul edilen kimselerden düşüncelerini almalıyız. Arkadaşlarımız bize işle ilgili bir soru sorduğu zaman cevabı bilmiyorsak ”yakında öğrenip sana dönüş yaparım” şeklinde konuşup daha sonra öğrenince dönüş yapmalıyız. O an geçici olarak verilen yanlış ya da eksik cevaplar gelecek ilişkilerimizi de zedeleyebilir.

8-)KOPYALAMA

Hayalimizi kurduk , çevremizdekilerden oluşan bir liste yaptık, onları işimizle ilgili bilgi vermek adına bir yere davet ettik, sunumumuzu yaptık ve ardından onları takip ettik. Bilmediğimiz bir soru geldiğinde bilene danıştık ve profesyonelce davrandık. Bu adımlar sonucunda ekibimize bir yoldaşımızı dahil ettik. Sırada başarımızı devam ettirebilmemiz için en önemli (8.) Tuğla kaldı. Burada önemlі olan sorular: ”Kaç tanе networker yetiştirdim?”, ”Kaç tanеѕinе еsin kaynağı oldum?”, ”Kаç taneѕini mоtive ettіm?”, ”Kaç taneѕіne yol göstеrdіm?” şeklinde kendimize sorular sormaktır. Bir şeyler öğrendik ve yenileri arkasından geliyor. Acaba ekibimizde ki kişiler bu bilgileri biliyor mu ? Sonuçta onların başarısı bizim başarımız. Bu yüzden kendimizi onların kopyası haline getirmemiz gerekiyor. Liderlik vasıflarımız, satış becerilerimiz, kişisel gelişim ve hayat görüşlerimizi aktardıkça daha fazla tecrübe ve gelirden söz edebiliriz. Kendimiz bir lider isek ekibimizde de liderler yetiştirmemiz kazancın ve sürekliliğin en temel adımıdır.

Evet arkadaşlar tuğlaları sağlamlaştırdıysak bina yapımına başlayabiliriz. Bu yolda hala kendimi geliştirerek yeni bilgiler öğreniyorum.

Sizde hayatınızda hangi konumda olmak istiyorsanız ona göre çalışmaya başlayın.

İlginize karşılık sizin için güzel bilgiler paylaşacağıma emin olabilirsiniz.  8 Temel tuğla eğitimini başarıyla tamamlamak için daha fazla kaynaklar araştırın. Sorunuz varsa daima yönlendirebilirsiniz.

Yiğit Alp Okyaylı

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*