Borçlar Nasıl Hızlı Bir Şekilde Ödenir?

Borç adına yapılacak ilk yardım eli sizin elinizdir :)

Dertlerin Başı Borç!

Şimdilerde insanların büyük bir kısmının yaşadıkları sorunların başında borç geliyor. Kimileri çok uzun süreler boyunca bu çileyi ödemek adına araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Ancak kimileri de bu süre zarfında ne yaparlarsa yapsınlar borçlarını ödeyemiyor. Üstüne üstlük yeni giderler ortaya çıkıyor ve kişiler kendilerini çok zor durumların içerisinde bulabiliyor. Böylesi durumlarda ise yapılacak birkaç küçük şey ile birlikte borçların ödenme hızı ve miktarı artacak. Kişiler de daha kısa bir süre içerisinde dertlerini bitirme imkanına erişmiş olacaklardır.

Kredi Kartı

İnsanların borçlarını düzenli ve hızlı bir şekilde ödemek istedikleri zaman öncelikli olarak yapmaları gereken şeylerden bir tanesi kredi kartını mümkün olan en az şekilde kullanmak olmalı. Eğer ki ödenen paralardan sonra çok fazla bir tutar kalmıyorsa yalnızca gerekli olan şeylerin alınması adına bir tane kredi kartı kullanılmalıdır. Yapılacak olan ikinci şey ise giderlerin-gelirlerin listelenmesi ve ödenecek olan her bir kalemin doğru şekilde güncellenmesi olacak. Böylece stresin azalmaya başlaması sonrasında kişiler kontrolü bir şekilde ödemelerini yapabileceklerdir.

Ekstra Masraf

Diğer bir yapılacak olan şey ise gereksiz yere hiçbir ekstra masraf yapmamak olacak. Dışarıda yemek yeme, sürekli olarak eğlenmek için dışarı çıkmak gibi masraflar normalde azmış gibi görülse de borçların artmasına neden olabilir. Bunun yerine borçlar bitene kadar böylesi harcamaların yapılmamasına dikkat edilmeli, elde edilecek olan gelir borçlar için yatırılmalıdır.

Finans Defteri

Ayrıca unutulmaması gerekli bir diğer şey de borçların, giderlerin, gelirlerin, yatırımların ve finans dökümünün bir deftere ya da word,excel dosyasına not edilmesi. Böylece geçmiş harcamalarınızı okudukça aslında ufak meblağların büyüyerek dağ olduğunu fark edecek ve yaptıklarınızı ona göre düzenleyeceksiniz. Bu hayatta bitmeyecek bir dert olmadığı gibi, maddi-manevi düzene girmekte bizlerin elindedir. Haliyle bu sıkıntılardan kurtulmak istiyorsak gerekli düzenlemeleri yapmakda asli görevimizdir. Eğer hala sıkıntı devam ediyorsa diğer aile bireylerininde harcamalarının kontrol edilmesi bu kısımda yarar sağlayacaktır. Gerekirse aile karşıya alınıp güzel bir şekilde durumlar izah edilmelidir. Periyotlar halinde masraflar adına sık sık konuşulması yerine bir kereye mahsus aile toplantısı herşeyi çözebilir 🙂

Yiğit Alp OKYAYLI

2 yorum

    • Merhaba,
      Günümüzde gelir yönetimi aslında yaşam yönetimi olmakta. Haliyle maddi manevi elde ettiğimiz şeyleri gerekli tutumla yönetmemiz gerekir. Bu yolda masraflarınızın gelirlerinizi aşmasında ki ilk sebep yeteri kadar plan-program yapmadan harcama yapmak olabilir. Eğer programlı bir şekilde gelir yönetimi yapıpta masraflarınız gelirlerinizi aşıyor ise, sürekli paranızı yiyen ödemelerinizi kısıtlamanız gerekecektir(yüksek faturalar vs.). Ayrıca durumunuz ne olursa olsun tasarruf yaparak orta ve uzun vadede çok iyi birikimler sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*