Daha Ekonomik Bir Yaşam İçin

Daha iyi bir ekonomik yaşam : Daha kaliteli bir hayat

Ekonomik Sorunlar mı Dediniz?

İster bekâr ister evli olunsun fark etmez, insanların büyük bir kısmı ekonomik sorunlar ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayan kişiler ne kadar dikkatli olurlarsa olsunlar fark etmez yaptıkları en ufak bir hata sonrasında birçok farklı borç ile uğraşmak zorunda kalabiliyor. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına ise yapılması gereken şeyler aslında tahmin edilenden çok daha kolay. Birkaç basit kural ile birlikte artık harcamalar çok daha uygun fiyatlara yapılabilecek. Maddi anlamda yaşanılan sorunların önüne geçilmesi adına öncelikli olarak eğer varsa ne kadar borcun olduğu konusunda net bir bilgi sahibi olunmalı ve bu tutar ayrıntılı bir şekilde listelenmeli.

Harcama Kısıtlama

Toplu taşımayı kullanmak yerine her yere kişilerin kendi araçları ya da taksiler ile gitmesi büyük maliyet oluşturur. Bununla birlikte sürekli olarak dışarıda yemek yeme, eğlence için çok sık bir şekilde para harcama gibi şeyler çok ufakmış gibi görülebilir. Fakat aylık olarak bakıldığında ciddi oranlarda maddi harcamaların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bunun yerine daha ekonomik sonuçların elde edilmesi adına gerek günlük gerekse alışveriş harcamaları için mümkün olduğu kadar iyi bir şekilde araştırma yapılmalıdır. Böylece eğer varsa borçların ödenme süreci hızlı bir şekilde azalır. Borçlar yoksa da kişiler birikim yapacak ve ilerleyen dönemlerde bu birikimlerini en iyi şekilde kullanma imkânına erişmiş olacaklar.

Ayrıca birikim yapmak ilk başta kulağa hoş gelse de birikimler boş bir yerde bırakılmaktansa belirli emtialar ya da belirli yatırım araçlarında değerlendirilmeli. Bu yapılmadığında para git gider erir ve birikim zararda olur. Bu devirde daha ekonomik bir yaşam için birikimden ziyade yatırım şarttır. Maaş ne olursa olsun ister 2000,5000 ister 10000,40000, yarın işsiz kalına bileneceğini unutmayıp, sağlık da iken yatırım araçları değerlendirilmeli.

Tabiki yatırım araçları değerlendirilirken ken mümkün olduğu kadar risk/kazanç faktörü göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer risk yüksek ve kazanç azsa o araçdan uzak durulmalıdır. Riski yüksek olan ve kazancıda doğru orantıda artan yatırım araçları tercih sebebi olsada, en iyisi riski düşük kazancı yüksek araçlar aranılmalıdır.

Yiğit Alp OKYAYLI

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*