Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır?

Kredi Kartı

İnsanların günlük yaşamlarındaki ödeme yöntemleri artık sürekli olarak değişiyor. Geçmiş dönemlerde yalnızca para kullanılmasının yerini ise şimdilerde kredi kartı almaya başladı. Bu isteğin artması sonrasında ise bankalar birbiri ardına en yeni kredi kartı çeşitlerini insanların beğenilerine sundu. Kredi kartı çeşitleri ve kullanımı artmaya başlaması ile birlikte de farklı sorunlar kendini göstermeye başladı. Bu sorunların başında ise dikkatsiz bir şekilde kullanılmasından ötürü artık ekonomik anlamda insanların en fazla karşılaştıkları konuların başında kredi kartının doğru bir şekilde kullanılamaması gelmekte.

Kredi Kartı Denildiğinde…

Genel olarak insanların akıllarına kredi kartı denildiğinde ilk düşünülen şey verilen limit dâhilinde her şeyin alınabileceği. Ancak kredi kartlarının yapılacak olan harcamaların sonrasında mutlaka istenilen tutarların geri ödemesinin yapılması gerekmektedir. Aksi durumda ödenmesi gereken borç katlanarak büyümeye başlayacaktır. Dolayısıyla yapılacak olan harcamaların mutlaka geri ödeme esnasında sorun yaşanmayacak oranlarda yapılması gerekmektedir. Ödemelerin düzenli olarak yapılması sonrasında hem kredi kartına ait olan banka ile hem de kredi notu ile alakalı herhangi bir sorun yaşanmamış olacaktır.

Asgari Tutarın Fazlası Ödenilmeli…

Bazı kişiler kredi kartı kullanırken ay sonunda ödenmesi gereken ekstredeki aylık tutarı göz ardı ederek ödemelerini gerçekleştirmekte. Tamamını ödemeye özen göstermelisiniz. Asgari tutarın ödenmesi dışarıdan bakıldığında herhangi bir sorun yokmuş gibi gösterse de kalan tutar bir sonraki taksitlerin üzerine eklenerek çok daha ciddi borçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bunun yerine mutlaka ekstredeki tutar oranında, mümkünse daha fazlasının ödenmesi gerekmektedir.

Seçenekler 3 Tane…

Ödenmeyen borçlar içerde faizle birlikte büyüyerek gelecekte başa büyük felaketler getirmekte. Bu durumda önümüzde üç seçenek var ;

1-) Kredi kartını kullanırken o aylık harcamalarımızın tamamını ödeyeceğiz.

2-) Kredi kartını kullanırken o aylık harcamalarımızın asgari kısmını ödeyeceğiz ve geriye kalan borçların her ay üstüne faiz gelmesi ile birikmesini izleyeceğiz.

3-) Kredi kartı kullanmayacağız.

  1. seçeneği hepimiz istesek de günümüz şartlarında zor görünmekte. En azından 2. Seçeneği uygularsa kredi kartlarından faiz darbesini yememiz daha da zorlaşacaktır.

Eğer sizde ekonomik anlamda daha da özgür olmak ve kredi kartı borçlarından kurtulmak için geleceğe adım atmak istiyorsanız burada ki makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borçlarınız var ve hızlıca kurtulma düşünceniz var ise burada ki makalemide okuyabilirsiniz.

Hepimize kredi kartsız, borçsuz güzel günler dilerim.

Yiğit Alp OKYAYLI

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*