Kripto Para Nedir?

kripto para

Bir önceki yazımda ” Yatırım makalesini paylaşmıştık. Şimdi ise konumuz ”Kripto Para Nedir ? ”.

  • Hiç düşündünüz mü para nedir?
  • Her gün hayatımızda kullandığımız, kimi zaman onun için 24 saatin her dakikası gayret sarf ettiğimiz, o an kazanmasak da belki de kaybettiğimiz ya da ikisi olmadan bile aklımızı gereksiz yere meşgul ettiğimiz bu veri nedir?
  • Aslında Mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu için kullanılan araçlardan en yaygın olanıdır. En yaygın olanı diyoruz ya çünkü takas için gerekli olan şey sadece parada olmayabilir başka maddelerde. Ama en yaygını paradır.
  • Peki, para günümüze nasıl geldi? Direkt mi? Hayır. Bundan binlerce yıl öncesinde insanlar para yerine ihtiyaçlarını değiş-tokuş ile karşılıyorlardı. Daha sonra bu milattan önce 1200 yıllarında kendisini deniz kabuklarına bıraktı. Düşünsenize değerli, parlayan deniz kabuklarıyla alış-satış işleminizi yapabiliyordunuz. Fakat burada da belli sorunların doğmasıyla sürekli yeni girişimcilik fikirleriyle insanlar Altın-Gümüş Madeni Para (M.Ö. 650)kullanmaya başlamışlar.

Kripto Paraya İlerlerken Yaşanan Serüven

Yani bugün gramı ortalama 180 TL olan bir emtia ürünü zamanında cebimizdeki kuruşlardı belki de. E fakat zamanki yaşantılar göçebe üzerine olduğundan bunları taşımak sizce insanlar için çok mu kolay olurdu? Ağır hantal metalleri bir oraya, bir buraya taşımanın zorluğundan sıkılan girişimciler yine kâğıt banknot (M.S. 806)halinde para üreterek insanları bu zorluklardan kurtardılar. Ama bitti mi? Tabi ki hayır. Yastığınızın altına koyduğunuz paralardan tutun, düzensiz ve takipsiz bir sisteme mecbur bırakılan eski yönetmelikteki bankalarda ki paralarınız hiç bir zaman güvende değildi.

Fersude Paralar

Kolayca yıpranabilmeleri ve zamanla enflasyona açık bir şekilde erimeleri sebebiyle ve teknolojinin, elektriğin ve girişimciliğin katmanı gelişmesi sebebiyle 1950 yılında kredi kartı insanların hayatına girmek için ilk adımı attı. O zamanlarda yaşamadık ama duyduğumuza göre insanlar bu fikre inanmak istememiş ve buna karşı çıkmışlar. Fakat o karşı çıkan insanların cebinde şu anda 10larca kart var ve almak için bankalara yalvarır hale gelmişler. Bu hoş değil. Başta yeniliğe kapalı, daha sonra olursa benimdir demek klasik Türk hamurudur. Bunu yenmeliyiz ki gelişelim. Peki, insanlar yine durdu mu? Duramaz. Bir yerde girişimci birine rastlarsanız bunun neden olduğunu konuşarak anlayabilirsiniz. Şimdiki yenilik nedir diye soranlar mı var? İşte karşınızda kripto para!

Bitcoin Nedir?

Dünyanın ilk kripto parası olan Bitcoin, 2009’da kriptografiye e-posta listesinde Satoshi Nakamoto tarafından basılmıştır. Herkesin, dünyanın her yerine anlık ödeme yollayabilmesini sağlayan deneysel ve merkezi otoriteden bağımsız dijital bir para birimidir. Kripto para kullanıcıdan-kullanıcıya (p2p) teknolojisine dayanarak merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan çalışır. Alım satım işlemlerinin yönetimi ve piyasaya para sürülmesi iletişim ağı tarafından kitlesel olarak yürütülür. Kripto para; piyasadaki para miktarının belirlenmesi ve paranın transferi için merkezi bir otoriteye yaslanmak yerine, bu işi kriptografiye devretme fikriyle tasarlanmıştır.

Kripto Para Nedir? ( Somut Fakat Küçük )

Fakat nasıl para basma makineleri her gün devletin yönetiminde basılıyorsa bu mikro düzeydeki somut paralarında belli bir makinalarla basılması gerekiyor. Kripto para madenciliği, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret ve bu sayıyı özellikli yapan şey ise, bulunmasının oldukça zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşması.

Madencilik, ilk günden başlayarak sürekli zorlaşmaktadır. Bunun sebebi dünyanın dört bir tarafındaki sayıları git gide artan kişilerin, bu işe git gide daha fazla işlemci gücü yatırmaya başlaması. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda kripto para sürülmesini yavaşlatmak ve blok çıkarma hızını koruyabilmek için, kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlıyor.

Bu sebeple kripto paralar insanların talebine göre değerleniyor ve git gide üretilmesi zorlaşıyor. Peki, avantajları nedir?

– 2 Kişi arasındaki para akışı ücretsiz bir şekilde gerçekleşiyor.

– Araya bankaları koymanıza gerek kalmıyor. Cumartesi, pazar, bayramlar, seyranlarda para gitmiyor vs. gibi şeyler duymak zorunda kalmıyorsunuz.

– Bu para gönderiminden kimseye hesap vermeniz gerekmiyor.

– Kredi kartı gibi aslında güzel ama bir okadar da riskli bir alışveriş aracı olmayıp daha güvenlidir.

– Eğer kripto para yeniyse ve idealleri sağlamsa, yapacağınız yatırımda size çok güzel kârlar olarak dönüyor. Vs. vs.

Daha fazla lezzetli olan bu paranın detaylı anlatımına ilerde devam edeceksek de asıl soru şu olmalı:

”Bitcoinin çok eksiği varsa ve ilk motor olarak spekülasyonlara açık ve hala kullanım alanının git gide artsa bile, sokakta bir okadar fazla olmaması nedeniyle eksik kalmışsa, aşırı değerlenmesi ve sağlıklı ilerleme olmaması yüzünden ve bir çok nedenden dolayı başka kripto paraya yönelmek istersek o hangisi olmalı ?”

Cevabı size bağlı 🙂

Sevgilerimle Yiğit Alp Okyaylı

2 yorum

    • Merhaba Gökhan bey. Kripto paraların geleceği hakkında kesin bir şey söyleyememekteyim. Blockchain teknolojisi hakkında olumlu düşünüyorum ama kripto paralar yoğun ilgi konum olsada hala işin içinden çıkamadık.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*